Statuetki, rzeźby, medale

Artystyczne dekoracje z metalu, metaloplastyka

RĘCZNIE WYKONYWANE STATUETKI

Zaprojektujemy i wykonamy statuetkę specjalnie dla Ciebie

Medale na specjalne zamówienie

Medale na każdą okoliczność, zapraszamy do kontaktu!

Metaloplastyka-artystyczna sztuka stworzona z metalu

Do tworzenia sztuki wykorzystuje się wiele, czasami zupełnie niestandardowych materiałów. Jeśli chodzi o metal, to nie jest on rewolucyjnym tworzywem - na pierwszy rzut oka. Metaloplastyka artystyczna, choć terminowo odnosi się do sztuki współczesnej, miała swoje początki wiele lat temu. Pomimo tego, zainteresowanie sztuką wytworzoną z metalu jest wciąż bardzo wysokie. Nic dziwnego, ponieważ jest to unikatowa sztuka łącząca w sobie aspekt artystyczny ze specyficzną wizją i elementem rzemieślnictwa z użyciem specjalistycznych narzędzi. W dzisiejszym wpisie opowiemy wszystko o metaloplastyce artystycznej.

Wyroby z metalu na tle historii

rzeźba z metalu

Już w czasach prehistorycznych można było zaobserwować wykorzystanie metalu nie tylko w celach użytkowych, ale i ozdobnych. Pierwszy metal, z którego zaczęto tworzyć między innymi ozdobne bransolety był oczywiście brąz. Wiele podstawowych technik rozwinęło się już w starożytności, kiedy to zaczęto wykorzystywać żelazo, złoto, miedź i inne metale do tworzenia pięknie zdobionych przedmiotów codziennego użytku takich jak noże czy naczynia. Oczywiście nie można zapomnieć również o wszelkiego rodzaju przedmiotach sakralnych takich jak figurki czy statuetki. W starożytnym Egipcie i Mezopotamii popularne były także ozdobne akcesoria, amulety i starannie wykonana, bogato zdobiona biżuteria. Ówcześnie najpopularniejszymi metodami wytwarzania były techniki odlewnicze i kucie na zimno. Co ciekawe, w starożytnej Grecji w tym czasie znane już było spawanie, grawerowanie czy łączenie materiałów. Metaloplastyka artystyczna stopniowo rozwijała się na przestrzeni wieków. Z czasem odkrywano coraz to nowsze techniki pozwalające na skuteczną obróbkę metalu.

Metaloplastyka artystyczna współcześnie

Jak to wszystko wygląda w teraźniejszości? Metaloplastyka artystyczna jest wciąż rozpoznawalna oraz doceniania w dzisiejszych czasach. Jeśli chodzi o jej wykorzystanie, to nie zmieniło się tu dużo od czasów prehistorycznych. Aktualnie artystyczne wyroby z metalu bardzo często łączą w sobie funkcjonalność z walorami dekoracyjnymi. Bramy, ogrodzenia, ozdobne świeczniki, czy stojaki na wino wykonane z metalu tworzą piękne, zachwycające dopracowanymi detalami dzieła sztuki, które z powodzeniem pełnią swoje funkcje. Nadal także ogromną popularnością cieszą się wyroby z metalu w typowych dla siebie formach takich jak rzeźby, figurki czy statuetki odlewane. Wykonane z trwałego materiału, niezwykle odpornego na wszelkie czynniki zewnętrzne wyroby prezentują się bardzo elegancko i luksusowo. Najczęściej - statuetki - wykorzystuje się jako trofea na zamówienie na wszelkiego rodzaju okazje.

Od kawałka metalu do sztuki - techniki metaloplastyczne

Technik metaloplastyki artystycznej jest wiele. Łączą one prace rzemieślnicze takie jak kowalstwo (obróbka na ciepło) czy grawerstwo, które zalicza się do techniki dekoracyjnej. Metale obrabia się także na zimno za pomocą kucia, piłowania, wiercenia, łączenia, wytłaczania, wyklepywania oraz cięcia. Do technik można zaliczyć także odlewnictwo. Zazwyczaj, żeby zrealizować wizję, artysta musi wykorzystać kilka metod do stworzenia idealnie wykonanego dzieła. Aby wykonać nawet najmniejszą statuetkę na zamówienie z metalu potrzeba odpowiedniej znajomości i doświadczenia z zakresu metaloplastyki artystycznej. Jest to sztuka, która dopracowywana jest w każdym detalu -dbałość o szczegóły jest w tym przypadku kluczowa. Cały proces tworzenia jednak się opłaca, ponieważ w efekcie powstaje unikatowe dzieło, które zachwyca i intryguje swoim wyglądem.

Tworzenie sztuki z metalu było kultywowane już od zarania dziejów. Również w dzisiejszych czasach ozdobne przedmioty wykonane z metalu odznaczają się niesamowitą popularnością. Metaloplastyka artystyczna to funkcjonalna sztuka połączona z rzemiosłem, która jest wciąż doceniana na całym świecie po dziś dzień.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.